Forrige uke ble i stor grad preget av at vi hadde den nye biskopen i Nidaros på besøk i prostiet. Biskop Tor har begynt sin bli-kjent-runde i bispedømmet sitt, og hadde satt av tre dager til Gauldal. Det var tre fine og på mange måter oppmuntrende dager.
Jeg har allerede rukket å bli glad i min nye sjef. Det er flere grunner til å like ham. Han er en trivelig og inspirerende person. Han er en dyktig liturg med flott sangstemme og tydelig nærvær. Han er en spennende og levende predikant. Men den viktigste grunnen til at jeg allerede har lært å sette så pris på den nye biskopen er ikke så mye hans vesen som det at han har markert seg med tydelige innspill i to viktige samtaler som pågår i kirka vår for tida.
Den ene saken gjelder spørsmålene knyttet til lokalisering og symbolsk forståelse av en tolvte biskop i Den norske kirke. Der synes biskop Tor å være den eneste i det nåværende bispekollegiet med evne til å tenke prinsipielt og – ikke minst – med noe som ligner på visjoner. Les hans kronikk i Adresseavisa og bli overbevist du også.
(Jeg for min del synes det er naturlig med et sideblikk til Church of England. Der bærer den øverste lederen den symbolmettede tittelen Archbishop of Canterbury, men det forhindrer ikke Rowan Williams fra å bo og arbeide mesteparten av tiden i London. Uansett lokalisering: Nå har tiden kommet for å ta Olavsarven og Nidaros’ tilhørende historie på alvor som symbolsk ankerfeste!)
Den andre saken gjelder spørsmålet om hvilke veivalg vi skal gjøre i spørsmålene knyttet til samfunnets nye ekteskapsforståelse kontra gjeldende kirkelige vigselsliturgi. Der er det en glede å registrerer at biskop Tor allerede går lenger og markerer seg enda tydeligere enn biskop Finn noen gang rakk å gjøre. Tor viderefører Finns linje med hensyn til spørsmål om forbønn for borgerlig inngåtte ekteskap, i tillegg til at han skriver følgende i et brev han har sendt ut til alle prester og menighetsråd i bispedømmet:
Nidaros biskop er opptatt av at homofile som heterofile par skal kunne leve i et livslangt forpliktende forhold til hverandre. Dette er et grunnleggende etisk anliggende sett fra et kristent synspunkt. Den nye ekteskapsloven er nå eneste mulighet for likekjønnede par til å få sikre rammer for et forpliktende samliv etter at partnerskapsloven er opphevet. Dette er en stor utfordring for kirka. Hva gjør vi i en slik situasjon? Har kirka ut fra en kristen- og allmennetisk holdning annet valg enn å støtte opp om de ordninger som samfunnet har etablert for regulert samliv også for likekjønnede par? Dette er meget sentrale samlivsetiske problemstillinger som det er viktig at Bispemøte og Kirkemøte tar opp til snarlig vurdering, hvor blant annet spørsmålet om innføring av liturgisk ordning for kirkelig vigsel av likekjønnede par også vil måtte bli reist.
PS: Á propos biskoper: I dag ber vi for biskop Olav i Agder og Telemark som brått og uventet har blitt enkemann.

Han høres det ut som om dere kommer til å få glede av.
Harald: Den nye stiftssjefen din seier:
“Har kirka ut fra en kristen- og allmennetisk holdning annet valg enn å støtte opp om de ordninger som samfunnet har etablert for regulert samliv også for likekjønnede par?”
Syns du ikkje dette er rimeleg teit og servilt? At kyrkja må “støtte opp om de ordninger samfunnet har etablert”, så å seie uansett? Jøje meg; prøv å flytte denne utsegna inn i mulege (fortidige, notidige og framtidige) settingar som ville få oss til fryse på ryggen…
Dette er “stats”-kyrkje på sitt verste.
Har lese kronikken om ein “tolvte biskop” i DNK. Det som slår meg, er at DNK profilerer på allmenkyrkjelege verdiar (symbol, Olavs-tradisjon, episkopat o.s.v.) – samtidig som ein demonterer det allmenkyrkjelege elles; liturgisk, embetsteologisk, etisk..
Her må ein gjere eit val. Katolisitet forpliktar.
Sorry for sure kommentarar i høgtida, men Singsås-synspunkta ber om det
Arnfinn: “Uansett” er noe du leser inn i teksten. Biskop Tor er av den oppfatning at et ordnet homofilt samliv ikke er i strid med Guds gode vilje for mennesket, og han mener at det er av underordnet betydning hvilken merkelapp man setter på dette samlivet, det vil si at den nye loven og kirkelig praksis gjerne kan gå i takt. Med andre ord står han for nøyaktig det samme som jeg tidligere har gitt uttrykk for på herværende blogg.
At kirka skulle velsigne alt mulig, godt som ondt, rett som galt, er selvsagt både teit og servilt, for ikke å si ynkelig og patetisk. Kirka kan selvsagt ikke velsigne det kirka forstår som ondskap eller urettferdighet. Men biskopen uttaler seg ikke om hva som helst, han uttaler seg helt spesifikt om “de ordninger som samfunnet har etablert for regulert samliv også for likekjønnede par”.
Ellers må du gjerne utdype på hvilken måte Dnk “demonterer det allmennkirkelige liturgisk og embetsteologisk”. Jeg skjønner hva du sikter til med det etiske.
Hva mener du ellers om den tolvte biskopen? Er Dnk klar for erkebiskop? Trenger vi det? (Jeg mener ja! og ja!, jf. løsningene i Sverige og England.)
Ok, men då forstår eg ikkje at han formulerer det som eit retorisk spørsmål: “-Har kirken noe annet valg?” Spørsmålsforma indikerer at kyrkja støttar standpunktet (ordningar for likekjønna “ekteskaps”-inngåing) fordi samfunnet står for det. Sjølvsagt har kyrkje “et annet valg”; ho kan ta avstand frå det samfunnet står for og institusjonaliserer på samlivsområdet.
DNK demonterer det allmennkyrkjelege (katolske) i det grunnleggjande, samtidig som ein oppmonterer dei ytre formene (Nidarosdom, Olavstradisjon, overbiskop…).
Demonteringa skjer embetsteologisk (kvinnelege prestar/biskopar; full presteteneste for uordinerte..), ekklesiologisk (lausriving av dåp frå den øvrige sakramentale praksisen, lausriving av kyrkjeleg styringsansvar frå
deltaking i gudstenesta, jfr “demokartiseringsreformen”); liturgisk (den klassiske mess-forma som ein ‘option’ blant andre, liturgi som lokal “workshop”); etisk (ordinasjon av sambuarar, seksual-, famlile- og ekteskapsetikken). Alt dette framandgjer DNK i høve til katolske/ortodokse/orientalske kyrkjer. Ein vil vere ekumenisk, men opererer ekumenisk “kontraproduktivt”.
Før ein får ein “tolvte biskop”, bør ein få ei skikkeleg oppgradering av embetsteologien, ikkje minst om episkopatet. Ein bør prioritere å styrke integriteten i det ein har. Under dette ligg heile autoritetsspørsmålet. Det problemet har ein også i Svenska Kyrkan og i Anglikanismen.
Nye ordningar kan berre funke godt om ein på nytt kan orientere seg som ei fri kyrkje. Igjen og igjen: Avskaff statskyrkjeordninga, ta eit oppgjer med en ekstreme fokkekyrkjegreia. Ta det derfrå…
[...] juni 11, 2009 av Harald Jf. det jeg såvidt sendte noen sideblikk til her: [...]